top of page
  • Obrázek autoraZámek Humprecht

Vrtulník nad Humprechtem

Aktualizováno: 14. 1. 2022

Zámek Humprecht je revitalizován od května 2021. V letošním roce se většina prací soustředí na zámeckou věž (5. patro) a 4. a 3. patro. V zámecké věži byla naplánována nejnáročnější část rekonstrukce - výměna zastaralých nosníků ve stropě akustické hodovní síně. Od 14. do 17. srpna byl zámek uzavřen, aby mohly být nejdelší nosníky přeneseny na úpatí zámku a vytaženy do prostoru pod půlměsícem.


Nakládání nosníků na kolbišti pod zámkem

Vzhledem k tomu, že nebylo možné ukotvit lešení nad 5. podlažím, potvrdilo se, že torzní zatížení lešení (páka způsobená délkou nosníků) bylo příliš vysoké, a proto hrozilo nebezpečí deformace a zřícení lešení. Další práce byly proto zastaveny a bylo rozhodnuto o přepravě nosníků vrtulníkem.


Na tuto práci byla najata slovenská letecká společnost TECH-MONT, která se v minulosti podílela mimo jiné na výstavbě lanovky na Sněžku. V pátek 13. srpna 2021 dorazili piloti vrtulníku na zámek, aby si prohlédli stavbu a naplánovali celou operaci. Vzhledem ke složitosti celé operace a skutečnosti, že vrtulník nesmí létat za špatného počasí a větru, jsme do poslední chvíle nevěděli, kdy se celá akce uskuteční. Až v úterý 17. srpna 2021 padlo konečné rozhodnutí, že celá akce proběhne ve čtvrtek 19. srpna 2021.

Jako startovací plocha pro vrtulník bylo vybráno kolbiště pod Humprechtem a ve středu 18. 8. 2021 tam byly dopraveny traverzy ze zámku.

Přeprava nosníku na startovací plochu

Samotný let vrtulníku byl naplánován na čtvrtek 19. srpna 2021 od 6:00 do přibližně 12:00. Přesun vrtulníku se však zpozdil a po avizovaném zpoždění dorazil Mi-8T společnosti TECH-MONT v 18:30 hodin.

První čtvrteční let

První den (do 19:30) bylo přeneseno 5 nosníků z 16 a v pátek 20. srpna 2021 od 8:30 do 10:30 byl převezen zbytek materiálu na zámeckou věž a staré traverzy byly odvezeny. Ve věži čekalo deset pracovníků, kteří museli v krátké době dvou až tří minut vytáhnout půltunovou traverzu z nosných lan vrtulníku dovnitř a umístit jí na připravené místo v podlaze. Celá operace byla rychlá.


Jedna z logisticky nejsložitějších fází rekonstrukce byla bezpochyby úspěšně dokončena a věříme, že další fáze oprav budou podobně úspěšné.


Mnoho dalších fotografií a videí naleznete na našich sociálních sítích. Budeme také rádi, když se s námi podělíte o fotografie a videa z této jedinečné letecké akce. Pod hastagem #humprechtsvrtuli.

Facebook: zamekhumprecht

Instagram: zamek_humprechtComments


bottom of page