top of page
Jarní koncert
Jarní koncert

ne 26. 5.

|

Sobotka

Jarní koncert

Hudební vystoupení Veroniky Vildmanové, Martina Strouhala a Leony Stříteské.

Čas a místo

26. 5. 2024 19:00 – 21:00

Sobotka, Sobotka 363, 507 43 Sobotka, Česko

O události

Vstupné

Prodej vstupenek v pokladně zámku v den koncertu. Vstupné 220 Kč, snížené 180 Kč.

O koncertu

Jarní koncert na zámku Humprecht představí jako již tradičně hudbu období vrcholného baroka a romantismu. Sopranistka Veronika Vildmanová a barytonista Martin Strouhal zazpívají za klavírního doprovodu Leony Stříteské především operní árie a duety G. F. Händela a G. Verdiho, zazní ale i písňová a duchovní tvorba francouzské, německé a ruské provenience romantického a postromantického období (Schubert, Saint-Saëns, Fauré, Čajkovskij). Námětem jednotlivých skladeb jsou nejrůznější příběhy a zápletky, které spojuje silná emoce, drama a důraz na práci s melodickou linkou, jak je to obvyklé v baroku i v tvorbě romantické. Láska, vášeň, oddanost, ale i démonická nenávist a zrada prostupují celým programem jako kontrastní zkušenosti, které ve své vzájemné rozporuplnosti definují lidskou přirozenost. Návštěvníci koncertu obdrží program se stručnými překlady či parafrázemi zpívaných textů.

O účinkujících

Veronika Vildmanová se zpěvu věnuje od vysokoškolských let, kdy vedle informačních studií a knihovnictví na filosofické fakultě Univerzity Karlovy studovala na Pěvecké konzervatoři Praha u sólistky Národního divadla Jitky Soběhartové. V letech 2001-2008 dále studovala a pracovala na Dálném východě. Ve studiu zpěvu pokračuje soukromě u dr. Miloslava Pospíšila, vystupuje na koncertech komorní a duchovní hudby i jiných žánrů. Je členkou Tria Talia (s flétnistkou Janou Vávrovou a klavíristkou Monikou Chmelařovou). Je také organizátorkou projektů a produkční.

Martin Strouhal působí jako pedagog na FF UK, zaměřuje se především na problematiku filosofie výchovy a teorie vzdělání. Operní zpěv absolvoval na Hudební škole hl. m. Prahy u profesora Pražské konzervatoře Miloslava Pospíšila. Vedle univerzitního působení se věnuje samostatné koncertní činnosti, jakož i sólové spolupráci s různými pražskými ansámbly. Věnuje se intenzivně interpretaci chrámové hudby, je sólistou souboru Notre Dame při chrámu Matky Boží před Týnem na Starém Městě. Jeho repertoár zahrnuje hudbu baroka, klasicismu, romantickou písňovou literaturu a árie z operní literatury barytonového oboru.

Leona Stříteská vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, obor hudební výchova – sbormistrovství a tamtéž absolvovala doktorské studium, je také absolventkou Katolické teologické fakulty UK. V současné době pracuje jako odborná asistentka na katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty UK a specializuje se na výuku hry partitur a dirigování. Spolupracuje s několika sbory jako korepetitorka, je sbormistryní sboru Notre Dame působícího při Týnském chrámu v Praze.

Sdílet událost

Informace o události: Events
bottom of page