top of page

Sculptura Parmiggiani

Dům pod půlměsícem (Casa sotto la luna) je sochařské dílo nacházející se v Sobotce. Autorem je italský umělec Claudio Parmiggiani.

Dům pod půlměsícem je sochařské dílo nacházející se v Sobotce. Autorem je italský umělec Claudio Parmiggiani. Je tvořeno dvanácti cihlovými stěnami uspořádanými do soustředných kružnic. Stojí v městském parku s výhledem na kopec, na němž stojí barokní zámeček Humprecht se zlatým půlměsícem na střeše. Dílo bylo slavnostně odhaleno 19. října 1991.


Umělecké dílo mělo podle představy jeho autora splynout s okolním prostorem. Claudio Parmiggiani do života stavby dále nezasahoval, Českou republiku od té doby navštívil jen jednou, v roce 1998. Stavba vytvořená z pálených cihel však neodolala místním klimatickým podmínkám a začala chátrat. Z místní iniciativy bylo proto v letech 2015 až 2016 dílo rekonstruováno. To vyžadovalo stržení původní stavby a vystavění její věrné kopie, zpevněné ocelovými výztužemi a postavené z pálených lícových cihel. Stavba byla doplněna osvětlením a je nadále volně přístupná návštěvníkům. Je také oblíbeným místem konání společenských událostí v Sobotce.


Una scultura


Dům pod půlměsícem je součástí rozsáhlejšího díla Una Scultura, které vznikalo v rozmezí let 1975 až 1991. Dílo tvoří ještě další tři stavby – La Torre ve Francii, Clavis v Itálii a Pietra v Egyptě, které jsou orientovány podle světových stran. Jednotlivé stavby jsou autorovým určením bodů vesmíru, každá má odlišný význam a vyzývá návštěvníka, aby podnikl cestu k ostatním objektům. Claudio Parmiggiani chce návštěvníka vést k rozproudění myšlenek, proto často u staveb není možné najít popisek či vysvětlení.

Čtyři stavby

  • Clavis (Klíč) u italského města Collebeato pochází z roku 1975 a představuje sever. Stavba svým tvarem připomíná klíč. Dle autora je to klíč od brány k jiným světům a průchodnost této stavby odkazuje na funkci prstenů zemřelých Římanů.

  • Pietra (Kámen) na egyptském Fisherově ostrově pochází z roku 1983 a představuje jih. Svým tvarem připomíná egyptský sarkofág, v jehož středu dominuje spirála. Autor použil barevnou symboliku červené, černé a bílé na schodech při vstupu do stavby.

  • La Torre (Věž) na pozemku francouzského zámku Saint Géry pochází z roku 1985 a představuje západ. Stavba je ukryta pod stromy a návštěvníkovi je zcela nepřístupná. Je sestavena ze soustředných geometrických tvarů – kruhu, čtverce, kruhu a trojúhelníku a nikde není žádný otvor. Soustřednost stěn lze vidět pouze shora.

  • dům pod půlměsícem vznikl v roce 1991 jako závěrečné dílo celého projektu a představuje východ. Tvar objektu odkazuje k maltézskému kříži a směřování ke všem světovým stranám. Návštěvník prochází mezerami mezi stěnami do prostředního kruhu, kde je italský nápis Siate Misteriosi – Buďte tajemní. Průhledem v kříži lze spatřit půlměsíc na špičce zámečku Humprecht.


Galerie

bottom of page