Aktuality a kalendář akcí

Vážené paní učitelky, zámek Humprecht patří mezi oblíbené cíle školních výletů. V rámci prohlídky nabízíme předškolákům z MŠ a dětem z 1. - 3. tříd ZŠ krátké povídání o knížkách a přečtení pohádky Jana Sobotky JAK ZÁMEK HUMPRECHT DVAKRÁT VYROSTL. V případě Vašeho zájmu o setkání s babičkou Mechuškou Vás prosíme o objednání na trizuby@seznam.cz
Srdečně zveme stálé i nové příznivce letních koncertů vážené hudby na náš zámek v sobotu 15. července. Od 19 hodin se můžete zaposlouchat do kouzelných barokních a romantických tónů. Školené hlasy sopranistky VERONIKY VILDMANOVÉ a barytonisty MARTINA STROUHALA zazpívají za doprovodu LEONY STŘÍTESKÉ na clavinovu árie a duety  A. Vivaldiho, A. Dvořáka, P. I. Čajkovského, Ch. Gounoda a dalších autorů té doby.
Třetí ze série koncertů připravený k Mezinárodnímu dni hudby připravil KNĚŽMOSTSKÝ PĚVECKÝ SBOR CANTORES PONTEM PRINCEPTIS pod vedením sbormistryně ELIŠKY JOSIFOVÉ. Tentokrát se mohou posluchači těšit na úpravy lidových, latinských a španělských písní. Přijďte si vychutnat letní atmosféru našeho zámku plného krásné hudby. Srdečně Vás zveme a těšíme se i na Vaši návštěvu a radost ze setkání. 
Celoroční přehled pořadů bude v průběhu sezóny aktuálně doplňován.  Pro každou akci bude připraven samostatný plakát. Změna programu vyhrazena.
LES ULTRAMARÍNOVÝ A JINÉ POŠETILÉ KRAJINY takový je název mile romantické výstavy, která návštěvníky potěší a pohladí poetickou něžností. Paní malířka Daria B. Novotná přivezla ze Slavkova u Brna osm z mnoha svých obrazů, kterým to v prostoru jedné z místností ve druhém patře zámku moc sluší. Přirozené světlo dává vyniknout zajímavým barevným kompozicím a zve vnímavé pozorovatele k dobrodružné cestě za objevováním tajemství našeho světa. Výstavu lze navštívit do 31. října 2017. Paní malířka o svých obrazech říká: "Proč mluvím o pošetilých krajinách? Protože to nejsou krajiny skutečné. Jsou pozměněné, modifikované, neodpovídají realitě. Na první pohled se mohou zdát nesourodé, jsou to solitéry, které ovšem mají společný základ - ve vzpomínce, v inspiraci, v tom, že jsou to zbytky viděného a to ostatní je jen dojem, který po nich zůstal. Jde o krajiny, které jsem viděla náhodně. Spíše bych je nazvala fragmenty krajin, protože ztvárnění se týká především dojmu, který na mě ta určitá krajina zanechala. Dojem převažuje nad realitou a tyto dva aspekty jsou si v dílech vzdálené".  
Dobrodružství cyklistiky – éra vysokého kola v Čechách.    Netradiční sportovní výstava představuje ranou éru české cyklistiky – období, kdy se jezdilo na vysokých kolech. Výstavu připravila díky spolupráci s muzei v Kolíně, Jičíně, Mladé Boleslavi, Nové Pace a Hořic v Podkrkonoší Mgr. Lenka Mazačová z Regionálního muzea v Kolíně. Její koncepce směřuje od nejstaršího předchůdce kola - draisiny po bezpečník (nízké kolo). Důležitou fází vývoje u nás byla 60. - 70. léta 19. století, která představují dosud neprobádaný úsek dějin cyklistiky. Tehdy se jezdilo na dřevěných kolech typu michaux. V rámci přípravy výstavy se při získávání informací podařilo kurátorce nalézt plakát na nejstarší cyklistický závod u nás. Konal se dne 8. 8. 1869 na silnici mezi Kutnou Horou a Sedlcí. Pomyslně jsme tak sebrali prvenství závodu, který se konal o pouhý týden později v Brně –Lužánkách. Těžiště výstavy však spočívá v éře vysokých kol trvající zhruba 15 let.
1
Kontaktní informace 
Zámek Humprecht
507 43 Sobotka
telefon: +420 493 571 583


Památky a zajímavosti v regionu 
Pouhé 4 km od Humprechtu stojí hrad Kost, 9 km je vzdálený hrad Trosky. Na dohled od Humprechtu leží vesnická památková rezervace Vesec a za ní romantické údolí Plakánek, které se táhne až ke Kosti.